Порушники карантинних вимог у Донецької області: потрібна довга лавка чи вистачить окремих стільців

У березні 2020 р. в Україні прийняті зміни у законодавстві, які повинні були сприяти запобіганню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Так, Кодекс про адміністративні правопорушення (КУпАП) доповнено ст.44-3. Згідно з цією статтею порушення правил карантину тягне накладення на громадян штрафу від 17 000 до 34 000 грн, а на посадових осіб – від 34 000 до 170 000 грн.

Про що розказав судовий реєстр?

Центр «Дій-Краматорськ» поцікавився фактичним станом судових справ у Донецькій області зі штрафами за порушення, які наобіцяли зміни до законодавства. Для цього було зроблено глибоке занурення в Єдиний державний реєстр судових рішень. З’ясувалось, що по області на кінець травня 2020 року до реєстру внесено майже 250 постанов судів про притягнення осіб до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП.

Але цифра про постанови у чверть тисячі зовсім не означає, що саме штрафів було накладено чверті тисячі громадян. Після аналізу цих майже 250 постанов виходить наступне:
70 постанов це матеріали справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст.44-3 КУпАП, але їх повернуто до ВП ГУНП України для доопрацювання, оскільки протоколи про адміністративне правопорушення не відповідають вимогам ст.256 КУпАП;
95 постановами провадження по справі закрито у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення;
42 постановами провадження закрито та обмежене усним зауваженням;
4 постановами провадження закрито у зв`язку зі скасуванням акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
11 постанов свідчать про об’єднання матеріалів справ у одне провадження, самовідвід судді, розподілення справи в інший суд.

Тобто, у сухому залишку по всій Донецькій області про осіб, яких визнано винними у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, на кінець травня 2020 року з майже 250 йдеться лише у 20 постановах.

Хто ж ці «щасливчики»?

Перелік міст Донецької області з порушниками досить короткий, а штрафи поділились на дві колонки мінімальних штрафів для громадян та посадових осіб – 17 000 и 34 000 грн.

До штрафу у 17 000 грн притягнуто:
КРАМАТОРСЬК
– за торгівлю непродовольчими товарами, а саме шкарпетками та рукавичками;
КОСТЯНТИНІВКА
– за торгівлю побутовими товарами та одягом у торговельному павільйоні;
– за міське перевезення пасажирів на транспортному засобі РУТА, з перевищенням встановленої кількості пасажирів (11 пасажирів);
МАРІУПОЛЬ
– за неприпинення роботи закладу громадського харчування, а саме кафе-бару, та приймання відвідувачів;
– за неприпинення роботи кафе та приймання відвідувачів;
МИРНОГРАД
– за приймання відвідувача, якому продано пластикову трубу за 15 гривень у магазині «Господарчі товари»;
ПОКРОВСЬК
– за торгівлю шашликом з обслуговуванням з магазину;
– за торгівлю побутової хімії без засобів індивідуального захисту, а саме без маски на обличчі та гумових рукавичок;
– за торгівлю харчовими продуктами без засобів індивідуального захисту (без маски чи\та без гумових рукавичок) – 4 випадки;
– за торгівлю квітами;
– за не припинення роботи закладу громадського харчування та приймання відвідувачів;
СЛОВ’ЯНСЬК
– за торгівлю риболовецьким приладдям;
– за перевезення пасажирів на транспортному засобі Рута СПВ-17 з перевищенням встановленої на перевезення кількості пасажирів (17 пасажирів);
СЛОВ’ЯНСЬКИЙ р-он
– за перевезення пасажирів міжобласним сполученням «Харків-Краматорськ», автомобіль MERCEDES BENZ S.

До штрафу у 34 000 грн притягнуто:
КУРАХОВЕ
– посадову особу, яка не припинила роботу павільйону та приймання відвідувачів;
МАРІУПОЛЬ
– голову споживчого кооперативу, який не припинив роботу торговельного кіоску, де приймав відвідувачів;
ТОРЕЦЬК
– посадову особу, яка не припинила роботу закладу розважальної діяльності та приймала відвідувачів.

Що ще відомо про Краматорськ у зв’язку з надактивним пошуком порушників?

Наше місто «нагороджено» 10 постановами про порушення, як свідчить Єдиний державний реєстр судових рішень. Але окрім одного випадку та постанови по ньому, якою визнано одну особу винною у скоєнні адміністративного правопорушення за торгівлю шкарпетками та рукавичками, з реєстру відомо що:
– вісьмома постановами закрито провадження по справах у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення;
– однією постановою матеріали справи повернуто до ВП ГУНП України для доопрацювання, оскільки протоколи про адміністративне правопорушення не відповідають вимогам ст.256 КУпАП.

Чому судам виявилось необхідним доопрацювання складених поліцією протоколів?

Майже третина протоколів була повернута до ВП ГУНП України, оскільки вони не відповідали необхідним вимогам. Серед підстав направлення матеріалів на доопрацювання зазначені, зокрема, такі мотиви суддів:
– викладення суті правопорушення в частині зазначення конкретних дій, що свідчать про порушення певних правил, суперечать зазначенню конкретного нормативного акту, який і встановлює ці правила;
– протоколи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.44-3 КУпАП складені без додержання вимог ст.256 КУпАП;
– в порушення даної статті в адміністративному протоколі не вірно зазначена кваліфікація вчиненого правопорушення;
– в протоколі про адміністративне правопорушення немає жодних відомостей про те, які саме правила були порушені та яким нормативно-правовим актом ці правила встановлено.

Гуманність суддів по «карантинних справах» – непрофесійність поліції, свідоцтво одужання судової влади чи випадкове виключення?

Цікаво, що крім ретельного та професійного пошуку помилок у протоколах, судді різних судів були солідарні у частині «вироків» про недостатність наведення доказів про правопорушення, тобто, по суті масово ставали на сторону громадян.
Ось цитати з деяких рішень суду, які значно вплинули на кількісні показники списку, що розкриває статистику по протоколах:

– «Ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання законності. На підставі наведеного суд вважає, що наявними доказами не доводиться подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, яке вміняється ОСОБА_1 у зв`язку з чим на підставі ст.247 ч.1 п.1, ст.284 КУпАП провадження у справі слід закрити»;

– «Згідно ст.247 ч.1 п.1 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: 1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення»;

– «Ст. 62 Конституції України передбачено, що ніхто не зобов`язаний доводити свою не винуватість у вчиненні злочину. Суд вважає, що встановлення безпосередньо в Конституції України формули презумпції не винуватості як об`єктивно-правового положення має найважливіше значення для захисту прав та законних інтересів громадян. Хоча цей принцип сформульовано як кримінально-процесуальній, однак його дія виходить за рамки лише кримінального процесу»;

– «Суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. Але матеріали справи не місять належних доказів того, що остання є суб`єктом господарювання, роботу якого заборонено відповідно до вищевказаних положень Постанови КМУ від 11.03.2020 року № 211, а отже у її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП».

А що ж у сухому залишку сухого залишку?

Вишенькою на торті у цій історії з показовим відсотком покараних за порушення карантину можна вважати апеляційні оскарження деяких рішень судів про накладання штрафів. Всього апеляційних оскаржень 10, з них задовільнено – 5, задовільнено частково – 4, залишено без змін – 1.

Отже, задовільнені рішення:
ЗАКРИТИ справи про адміністративне правопорушення за відсутністю складу адміністративного правопорушення
– МАРІУПОЛЬ, робота закладу громадського харчування, а саме кафе-бару, та приймання відвідувачів;
– ПОКРОВСЬК, торгівля квітами;
– ПОКРОВСЬК, торгівля харчовими продуктами;
– ПОКРОВСЬК, торгівля шашликом з обслуговуванням з магазину;

СКАСУВАТИ постанову про порушення, звільнити від адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП та обмежитись усним зауваженням
– КОСТЯНТИНІВКА, торгівля побутовими товарами та одягом у торговельному павільйоні;
– КОСТЯНТИНІВКА, міське перевезення пасажирів на транспортному засобі РУТА, з перевищенням встановленої кількості пасажирів (11 пасажирів);
– МИРНОГРАД, приймання відвідувача, якому продано пластикову трубу за 15 гривень у магазині «Господарчі товари»;
– ПОКРОВСЬК, торгівля харчовими продуктами;

ЗМІНИТИ в частині накладення адміністративного стягнення, призначити адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн (замість 34 000 грн)
– ТОРЕЦЬК, посадова особа, яка не припинила роботу закладу розважальної діяльності та приймала відвідувачів.
І всі ці рішення ще більше (на 9 шт.) зменшують кількість “щасливчиків”!

БЕЗ ЗМІН залишилось рішення суду першої інстанції щодо штрафу у 34 000 грн
– КУРАХОВЕ, посадова особа, яка не припинила роботу павільйону та приймання відвідувачів.

Ось такі цифри додала Донецька область до статистики “карантинних” штрафів по країні. А згідно з заявою голови Національної поліції України Ігоря Клименко відсоток тих, хто сплатив штрафи, становить понад 2% від складених протоколів.